Vyberte stránku

Více perspektiv

2021 / 01 / 23 | Myšlenky

Tento článek jsem chtěl původně nazvat „Jak se skládají barvy?“…

Jak se skládají barvy, jsme si všichni už vyzkoušeli ve školce s vodovkama, žejo? Takže víme, že červená a modrá dají dohromady fialovou a žlutá s modrou udělají zelenou. No a když to všechno smícháme dohromady, bude z toho taková nekvalitní černá.

A teď už čtení pro dospělé😊

Každý grafik ví, že barvy se pro tisk skládají jinak než na obrazovce.

Běžné tiskárny složí libovolnou barvu z tyrkisové (Cyan), vínové (Magenta), žluté (Yellow) a černé (Black). Tento model skládání 4 barev se označuje CMYK.

Všichni víme, že barvy na obrazovce se skládají z červené, zelené a modré – tedy model RGB a že sloučením všech 3 barev vznikne bílá.

Všichni se shodneme na tom, že oba modely platí. Nevadí nám, že jednou jde o 4-rozměrný prostor a podruhé o 3-rozměrný prostor a ani to, že sloučením všech barev vznikne jednou černá a podruhé bílá, tedy protiklady.

Když budeme na barvy koukat jako na světlo s určitou vlnovou délkou, bude to jednorozměrný prostor. Ani to nikdo nerozporuje.

Jako grafik můžete taky skládat barvy ze tří složek v modelu HSB/HSL a taky to funguje😊.

Tak jsme ty barvy zanalyzovali ze všech stran. Podstatné mi ale přijde to, že je všichni vnímáme, aniž bychom museli znát tu teorii výše. Tj. barvy existují i pokud pro ně nemáme model, kterým je popisujeme.

A pointa?

Čím dál častěji začínám vidět, že principy/pohledy na svět, které mi přišly neslučitelné/protichůdné, mohou fungovat zároveň. A asi protože mě počítačová grafika, kdysi hodně bavila, přišel mi na mysl nápad s barvami.

Chcete-li příklad, napadá mě jeden obecně známý až mi přijde primitivní. Vznik světa – „vědecký“ velký třesk vs. biblický příběh (jakožto podobenství). Tj. něco, kde je typicky vnímáno, že je to buď, anebo.

Dva principy

Vidím minimálně dvě příčiny, proč se někdy neshodneme ve vnímání reality.

  1. Vytvořili jsme si různé modely vnímání (viz barevné modely výše).
  2. Vidíme jen kousek celého obrazu (to popisuje známý příběh o Slonovi a slepcích)

Samozřejmě tyto příčiny mohou fungovat zároveň.

Štítky: